Obec Nadryby

Obec Nadryby se rozkládá na levém břehu řeky Berounky v romantické kotlině lemované skalnatými stráněmi, které jsou typické pro tuto krajinu. Nad zalesněnými svahy vévodí celému údolí oblý a částečně obnažený vrchol již v dávnověku vyhaslé sopky se čtyřmi krátery, kterému lidé dali název Chlum. Při příjezdu asi 1 km od obce ze směru od Dolan se na svahu zvaném Kozel nalézá staré prehistorické sídliště. Na protějším břehu Berounky se nad pravým břehem Korečnického potoka nachází v katastrálním území Kříše hradiště označované jako Nadryby. 

Jako kulturní památka je zde uznána jedna ze starých selských usedlostí (čp. 5) a krásně opravená kaple z 18. století, zasvěcená svatému Antonínovi, jejímž autorem je známý barokní architekt Jan Blažej Santini-Aichel.

Počátky obce samotné se datují již z 13. století, kdy jejím hlavním posláním bylo zásobovat Břevnovský klášter v Praze rybami z řeky. V současnosti je obec turisticky zajímavá zejména svými vodáckými tábořišti a dobrými možnostmi výletů do přírody pěšky či na kole. Na území obce jsou dva opravené rybníky, jeden na návsi a druhý v lese v lokalitě, která se nazývá Dolní Jílová a po katastru obce jsou rozmístěna místa k odpočinku s nádherným výhledem do krajiny.

Obec Nadryby má 130 stálých obyvatel a mnoho chalupářů, kteří sem přijíždějí za odpočinkem jak z Plzně, tak i z Prahy.

Nadryby se nachází v přírodním parku Berounka. Na severu obec sousedí s Kostelcem, na východě za Berounkou s Kříšemi, na jihu – opět za řekou – se Sedleckem a na jihozápadě s Dolany. Dominantou okolí je vrchol Chlumu, který se tyčí na protějším břehu Berounky.

Na většině území obce platí Nařízení o zřízení přírodního parku Berounka.

Zdroje: wikipedie Nadryby, oficiální stránky obce Nadryby

 

 

Powered by OrangeCMS, webdesign © 2018 Vladimír Baxa PhotoGraphics.cz