Památník letcům v Líních

V Líních, v Dobřanské ulici před budovou mateřské školy, se nachází pomník letcům v podobě nadzvukového letounu MiG-19. Tento letoun je pamětníkem a darem pilotů, vojáků a mechaniků 5. stíhacího leteckého pluku, kteří na líňském letišti sloužili od roku 1952 do roku 1991.

5. stíhací letecký pluk vznikl 28. října 1945 jako součást tehdejší 2. letecké divize Československé armády. Základem pro jeho vytvoření se stala původní „B“ letka 312. stíhací perutě z Velké Británie. Zpočátku byl pluk vyzbrojen letouny SupermarineSpitfire, které byly postupně nahrazeny stroji Avia S 199. Pluk nejprve působil v Plané u Českých Budějovic, poté od června 1949 na letišti Plzeň-Bory a od léta 1951 na letišti Mladá, kde proběhlo přezbrojení na proudové letouny MiG-15. V květnu 1952 došlo k redislokaci pluku na letiště Líně u Plzně. Zajímavostí je, že na líňském vojenském letišti v roce 1955 létala na stíhačce MiG-15 první česká pilotka Eleonora Báčová. Stíhačka je dnes vystavená Muzeu letectví a kosmonautiky v pražských Kbelích. Od roku 1959 byly postupně do výzbroje zavedeny první nadzvukové letouny MiG-19 typu S, P a PM. Počátkem 70. let proběhlo postupné přezbrojování pluku na letouny MiG-21 typů F, MF a UM s „deltovými křídly“. Svoji činnost pluk ukončí 30. listopadu 1991.

Letiště Líně leží jižně za lesem, v prostoru mezi obcemi Líně, Nová Ves, Dobřany a Červený Újezd. V současné době má statut mezinárodního neveřejného letiště, na kterém startují a přistávají především menší letadla podnikatelů a firem i sportovní letadla. Pořádají se zde vyhlídkové lety, letecké dny a seskoky parašutistů. Část letiště pro svoji potřebu využívá též Letecká záchranná služba Armády ČR.

K vytvoření Památníku vojenských letců byla použita stíhačka MiG-19 PM, která svůj poslední let absolvovala 2. června 1972, přičemž se jednalo o vůbec poslední let tohoto typu letadla na líňském letišti. MiG-19 byl vůbec prvním nadzvukovým letounem v bývalém Československu a verze MiG-19 PM také prvním letounem vyzbrojeným řízenými raketami.

Zdroje: https://www.valka.cz/5-stihaci-letecky-pluk-1954-1991-t18982
https://www.classictrainers.cz/cs/provas/historie-letiste-plzen-line/

Powered by OrangeCMS, webdesign © 2018 Vladimír Baxa PhotoGraphics.cz